pondelok, augusta 08, 2022

Ako vznikajú moje články


Len málokto vie, že aj keď na stránke nie sú zverejnené nové články, v zákulisí na blogu neustále pracujem. Nie sú to badateľné zmeny, ale niekedy mi aj tak dajú zabrať poriadne veľa času. Dnes by som vás teda chcela zobrať do zákulisia môjho blogu a zároveň som si vytvorila malý priestor k tomu, aby som vysvetlila veci, ktorým neviem nájsť priestor inde. 

    0. vzdelávam sa, ako správne písať články 
Ešte pred samotným písaním článkov alebo celkovo o vedení blogu som si čítala veľa iných príspevkov, buď tie, ktoré som našla na pintereste od zahraničných autorov, ktorí radia iným blogerom alebo na wikihow. Obsah tejto stránky dokáže ľuďom poradiť v akejkoľvek oblasti od zvierat až po učenie. 

    1. SPRACUJEM NÁPAD
Niekedy nápady na články vychádzajú prirodzene z toho, čo aktuálne zažívam (napr. moje písanie o Portugalsko) alebo sa potrebujem povedať svoj názor (napr. polnočné slovíčko...). Mnohé články však vznikajú za účelom mojich čitateľov o niečom poučiť (napr. ekologická oslava, 5 rád ako využiť tekvicu, atď.) Mojimi najčastejšími zdrojmi sú knihy, ale sem tam použijem aj internet alebo zahraničné články. Americkí a britskí štýl sa výrazne líši od nášho blogovania.
Aj keď článok o mojom osobnom živote, snažím sa do neho vložiť niečo dôležité alebo poučné, čo by mojim čitateľom dalo nové poznatky alebo dodalo silu a motiváciu konať. A hoc to nerada priznávam, častokrát nezverejňujem všetky svoje myšlienky. O niektorých veciach by som dokázala písať oveľa viac 1. oduševnene alebo 2. úvahovo, lenže v prvom spomenutom prípade sa bojím ku komu sa môžu informácie na internete dostať a prvý prípad úzko súvisí s tým druhým. Bloger a celkovo ľudia si ani na facebooku nemôžu byť istí kto a ako "duševné vlastníctvo" použije. Niekomu sa moja myšlienka môže páčiť natoľko, že ju začne vydávať za svoju a už nikdy nedokážete, že to patrí vám. Preto sú moje články častokrát iba štruktúrované bez obšírnejšieho vysvetľovania.
Niektoré nápady v istom čase ešte nedozreli. Nápad môže byť dobrý a aj článok je spracovaný tak na polovicu alebo ho treba ešte trochu dokončiť, ale niečo mi na nich občas vadí alebo chýba. V takýchto prípadoch čas spraví svoje. 
Tie najlepšie články však vznikajú v noci alebo skoro ráno, keď moja kreativita pracuje najlepšie. (Tento článok vznikol v rozpätí od pol noci do druhej v noci + pri tvorení v noci mám bohatšiu myšlienku, ale z vyššie uvedených dôvodov si ju nechám pre seba.)

    2. NAPLÁNUJEM ZVEREJNENIE
Ak už mám napísanú približne polovicu článku, vtedy si naplánujem jeho vydanie do kalendára. Každý mesiac od januára 2020 až do decembra 2023 mám na jednom papieri v prehľadných okienkach, kde mám napísané názvy článkov. Nepíšem to do mobilu ani do počítača, nepoužívam žiadne aplikácie. Som zástancom toho, že ak píšem rukou, zapamätám si toho viac a urobím to rýchlejšie ako sa naťahovať s technikou, ktorá odo mňa požaduje príliš mnoho vecí. Papier ma ničím nerozptyľuje, môžem sa sústrediť, navyše považujem okienka za veľmi priehľadné a hneď mám vizuálne pred sebou kedy v týždni a ako často vydávam články.
Tieto plánovače som si stiahla zo stránky 7calendar.com/sk/ Ak aj narazíte na zahraničnú verziu, v rohu stránky si jazyk stačí prepnúť do slovenského jazyka. Tých plánovačov je tam naozaj veľa. Denné, mesačné, ročné. Nájdete tam veľké množstvo typov a na rôzne veľkosti papierov. Ak potrebujete plánovače, resp. kalendáre z minulých rokov do googlu zadajte "Plánovač na vytlačenie" + rok, choďte do prehľadu obrázkov a opäť ľahko nájdete kalendáre z tejto stránky, ale z dávnejších rokov. 
Na začiatku tohto blogu som si predstavovala frekvenciu svojho písania aspoň trikrát do týždňa. Vytlačila som si plánovač, v ktorom mali jednotlivé dni, všetky pondelky, všetky utorky... atď. svoju farbu a takisto aj priradenú tému. V pondelky som chcela vydávať motivačné články, v stredy tvorivosť, vo štvrtok knihy, v sobotu cestovanie a v nedeľu články súvisiace s vierou, keďže nedele a sviatky by sa mali svätiť. Aké témy boli v utorky a piatky si už nemôžem spomenúť, možno tam dokonca boli naplánované prestávky. Ako iste tušíte, tento plán nebol reálny ani cez prázdniny. Takže som vydávala články bez rozmyslu, ako mi to pripadalo vhodné.
Aktuálne vychádzajú články každý pondelok v mesiaci na rôzne témy + sa k nim pridá aj príležitostný článok v iný deň.

    3. VYTVORÍM TITULNÝ OBRÁZOK
Titulné obrázky s názvami článkov vytváram na stránke canva. Práca v ňom je veľmi jednoduchá a dokáže ju pochopiť každý. Na výrobu titulného obrázku využívam "karty na šírku", ktoré mi plne vyhovujú. Niekedy si ale pomáham photoshopom alebo programom photoFiltre 8, závisí to od toho, čo potrebujem. Koláže fotiek vytváram na befunky.com. 
Tvorba takýchto obrázkov je pre mňa ľahšia ako fotenie. Niežeby som bola lenivá, ale skrátka neviem vytvárať zaujímavé kompozície, ani nefotím tak často, aby som mala kapacitu pridať ku každému článku nejakú fotku. 
Niekedy obrázok vytvorím ešte pred napísaním článku alebo až potom. Aj pri už vydaných článkoch sa mi stáva, že prejdem na iný štýl dizajnu a vytvorím nový titulný obrázok. 
Titulné obrázky vytváram, pretože mám pocit, že človeka zaujme skôr zdobený text alebo fotky, než samotný obsah článku. Fotky v článkoch a rôzne grafické prvky sú pre čitateľov veľmi dôležité, pretože ak je článok dlhý a namáhavý, dáva čitateľovi možnosť urobiť si krátku prestávku a potom pokračovať v čítaní. V tom je rozdiel medzi článkami a knihami. 

    4. UPRAVUJEM
Keď človek tak často pracuje s článkami, nemusí si všimnúť chyby, ktoré urobil, preto je dobré článok nechať odležať v administrácii a znova sa k nemu vrátiť neskôr, pokojne aj po jeho zverejnení. Podobne ako je to pri výrobe nového obrázka, to tak môže byť aj s napísaným textom. Vety, ktoré mi predtým prišli veľmi dobré, mi s odstupom času pripadajú iné a takisto si lepšie všimnem aj gramatické chyby, ktoré som urobila. Úprava a prepisovanie je dôležitá ako pre autorov, tak aj pre blogerov a žiadna práca sa bez nich nezaobíde. 
Ak si raz prečítate nejaký článok a skúsite sa k nemu vrátiť o mesiac, možno už bude mať celkom inú podobu. 

    5. VYMAZUJEM
Na niektoré texty ani úprava nestačí. Buď ich vrátim späť do administrácie a články ležia medzi konceptmi alebo ich z administrácie odstránim ešte skôr, než ich dokončím. 

Jediné, čo mi naozaj nejde a neviem si s tým poradiť je prilákať na svoj blog čitateľov. 
Tak sa mi snáď podarí prísť aj toto a ja o tom budem môcť napísať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger