Obľúbené príspevky

piatok, apríla 21, 2023

piatok, apríla 21, 2023

Moje ekologické ciele do budúcna

Pre tých, ktorí to nevedia, 22. apríla (sobota) je Deň Zeme. Každoročne, od roku 1970 si 22. apríla pripomíname Deň Zeme, ktorý vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord Nelson. Téma roka 2023 je "Investujme do našej planéty". 

Máte v pláne ho nejako osláviť alebo je to pre vás deň ako každý iný? Ak milujete ekológiu a chcete v sobotu urobiť niečo výnimočné, určite si prečítajte môj článok ako môžete osláviť deň Zeme, ktorý patrí medzi "evergreen" články, čo je pojem označujúci stále aktuálne články bez ohľadu na to, aký je rok alebo ročné obdobie. V roku 2022 organizácia CIDSE vytvorila mini kampaň Dear Earth, ktorá spočívala v napísaní ľúbostného listu našej planéte. Minulý rok som to nestihla a naplánovala si ho na tento rok na Medzinárodný deň životného prostredia (5. júna). 

Vždy som sa zaujímala o ochranu prírody, ale keď som šla na camp o ekológii v Portugalska, úplne som tomu prepadla. Nemyslite si, že som v tom dokonalá, aj mám nedostatky v eco friendly živote, ale snažím sa zlepšovať sa. Nie len ja, ale aj všetci by sme si mali uvedomovať, že nestačí myslieť na prírodu iba na Deň Zeme, Deň vody, deň životného prostredia a iné sviatky, ale celý rok. 

Ešte predtým, než vám predstavím ako sú moje ekologické ciele do budúcna, rada by som vám prezradila:


Moje doterajšie zvyky a stratégie:

 • Ekologicky sa zbavujeme odpadu - článok
 • Pestujeme vlastnú zeleninu, ovocie a bylinky
 • Nakupujem do vlastnej látkovej tašky
 • Namiesto jednorazových fliaš používam svoju od Sodastream
 • Kupujem iba toľko, čo zjem

Moje ekologické ciele do budúcna

 • Tráviť viac času v prírode, záhrade lese
 • Nakupovať v bezobalovom obchode
 • Namiesto plastových vrecúšok používať v obchode vrecúška z látky
 • Vyrobiť si a používať včelobal
 • Nakupovať v secondhande
 • Obmedziť mäso a rýchle občerstvenia
 • Nekupovať kávu v plastových pohárikoch
 • Podporiť lokálnych podnikateľov
 • Zbaviť sa plastových nádob v kúpeľni (šampóny, sprchové gély...)
 • Nahradiť veci zero waste alternatívami

Obe zoznamy by som svojim spôsobom chcela rozširovať ďalej.Máte aj vy svoje ekologické ciele?

5 komentárov:

 1. Myslím si, že je důležité, aby každý z nás dělal pro naši planetu alespoň něco. Dřív jsem měla tendenci dělat všechno na sto procent a být v tom perfektní, ale čím víc jsem se o ekologii zajímala, tím víc mě to svazovalo a deprimovalo. Teď už myslím, že jsem si v tom všem našla balanc :) Nakupuju převážně v second handech, zároveň si ale nevyčítám, když si něco koupím i ve fast fashion, nenašla jsem tuhý šampon, který by mi vyhovoval, tak si alespoň kupuji co největší balení toho klasického, celkově jsem kosmetické produkty hodně omezila a v podobném duchu bych mohla pokračovat :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, ďakujem veľmi pekne za komentár. Na tvojom blogu pravidelne sledujem sekáčové typy a sekáčové úlovky a je to naozaj obdivuhodné. Veľmi to obdivujem.

   Odstrániť
 2. Moc pěkný článek, Den Země vždy probírám s dětmi a je pěkné vidět, jak to má každá rodina. Určitě je důležité pomáhat a chce si tam najít to svoje a nehroutit se, že neděláme všechno. Ať se budoucí cíle vydaří :)

  SmileThess

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Na škole, kde jsem učil jsme měli s žáky Den země každoročně. Byly to různé aktivity, většinou také výlety a hlavně se neučilo, že?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, ďakujem za komentár. O výletoch na Deň Zeme som nepočula, ale znie to veľmi zábavne :)

   Odstrániť

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger