Na tejto stránke sa osviežuje hlavne duša, ale v týchto (konečne) teplých letných dňoch nezaškodí ani oblažujúca sprcha. A môžete na to použiť vlastné mydlo, ktoré si vyrobíte priamo vo svojej kuchyni. Ja som toto mydlárske remeslo vyskúšala približne pred mesiacom. Za deň som vytvorila štrnásť mydiel, pričom sa mi podarilo roztaviť jednu misku. Dajte si na výbere pomôcok záležať. Predtým, než začnete, naštudujte si rôzne techniky výroby a osvojte si tie, ktoré vás najviac zaujali.
Prečo si vyrobiť vlastne mydlo?
- Máte kontrolu nad tým, ako vyzerá, akú má vôňu a farbu
- Pri vyrábaní mydla sa tvorivo angažujete.
- Viete v akých podmienkach bolo vyrábané.
- Efektívne využívate svoj voľný čas.
- Môžete mydlo darovať známym a priateľom.
- Ak ich vystavíte v kúpeľni, môžu tvoriť krásnu dekoráciu.
- Predajom mydla si privyrobíte.
- Zabavíte sa s kamarátkami.
- Priemyselne vyrobené mydlo je často mydlo čisté - teda sa z neho odstránilo všetko, čo nie je samotným mydlom. V mydle vyrobenom doma tento glycerin zostava a hydratuje pokožku.
1. NAKÚPTE SI SUROVINY
Kreatívne obchody ponúkajú množstvo tovaru na výrobu mydla. Dokonca som našla stránku, na ktorej si môžete porovnať ceny glycerínovej hrudy. Mydlo vyrobené z tejto hmoty práve vďaka glycerínu zanecháva pokožku hydratovanú (nevysušuje ju). Predávajú ich v rôznych veľkostiach od 0, 5 kilogramu. Kupujte v závislosti od toho, či ide o vaše vyplnenie voľného času alebo si chcete privyrobiť predajom.
- farby - práškové a tekuté (na výber je viacero variánt)
- esenciálne oleje - niektoré sú určené priamo na výrobu mydla.
- zdobenie - čia semienka, lupienky z ruže, čerstvá levanduľa, kávové zrná, škorica, kolieska sušených citrusov...
- silikónové formičky - sú najlepšou voľbou, pretože mydlo sa po dokončení procesu vyklopí bez poškodenia.
- hmota na mydlo - Glycerinová hmota obsahuje: Glycerín, vodu, stearát sodný, propylénglykol, sorbitol, glycerol sodný, Laureth síran, chlorid sodný, laurylsulfát sodný, kyselinu stearová, kyselinu laurová, pentasodný Pentetate, Tetrasodiun etidroná, preto je omnoho jednoduchšie si kúpiť už vyrobenú hrudu a spracovať ju doma.
Ak nemáte záujem o kúpenú glycerínovú hrudu, majstri mydlári vyrábajú svoje mydlá od úplného základu. Je to takzvaná výroba "zastudena", do ktorého primiešavate vlastné prísady ako sú rôzne oleje, rastlinný tuk, kozie mlieko, destilovaná voda, ale tiež hydroxid sodný. Túto metódu nemám odskúšanú a preto o nej písať nebudem, ale na stránke WikiHow nájdete návod, ako je možné suroviny spracovať. Ak by ste nemali záujem ani o tento návod, skúste iné, ktorých je plný internet. Budem veľmi rada, ak mi o tomto spracovaní potom napíšete do komentáru.
Tip:
- Objednajte si tieto veci osobitne alebo siahnite po štartovacích setoch rôznych veľkostí (líšia sa v počte obsahu napr. S má menej kilogramov mydla ako M.)
- Pri výbere glycerínovej hrudy si dajte pozor, aby ste ju kúpili s označením nerosiaca. Ja som si to nevšimla neskôr, keď sa mi na mydle (hlavne s červenou farbou) začali vytvárať zvláštne kvapôčky.
Ďalší materiál, ktorý budete potrebovať:
- Nôž
- Misku na varenie v mikrovlnej trúbe/ hrnce na vodný kúpeľ
- Narežte si ešte nespracované mydlo na kúsky, ktoré sa ľahko roztopia.
- Glycerín dajte do misky určenej pre zohrievanie v mikrovlnke a zahrievajte v 30 sekundových intervaloch alebo do hrnca určeného na vodný kúpeľ, kým nebudú kúsky celkom roztopené.
- Primiešajte esenciálny olej a farbu
- Pripravte si formičky - Na rovný povrch, stôl, položte formičky. Nemám to odskúšané, ale odborníci radia na dno foriem nastriekať rozprašovačom ethanol alebo isopropylalkohol, ktorý chráni mydlo pred vytváraním bubliniek na povrchu počas procesu vyrábania. Ale je pravda, že v niektorých mydlách mali moje mydla celú vrstvu bublín. (Po naliatí glycerínu do formy môžete mydlo znova postriekať s rozprašovačom)
- Nalejte mydlo - Vylejte mydlo z nádob do foriem. Hmotu, ktorá vám v nádobe stuhla, je možné znovu použiť.
- Ozdobte
- Nechajte vychladnúť
Tip: Môžete dať roztopiť aj celú hrudku alebo toľko, koľko potrebujete. Hotové mydlo má rovnaký objem ako kúpený glycerín. Vďaka vám však má novú formu.
3. ZDOBENIE
Do mydla ste už pridali farbu alebo vôňu, ale môžete ho zdobiť ešte zahorúca alebo až po skončení procesu.
- Predtým, než mydlo nalejte do formy, môžete doň pridať malú plastovú hračku z kinder vajíčka. Dieťa bude motivované, aby si umývalo ruky a ako bonus dostane odmenu.
- Po naliatí do formy pridajte čia semienka, lupienky z ruže, kávové zrná, škorica, kolieska sušených citrusov...
- Mydlo nalievajte po vrstvách - prvá vrstva, ktorú nalejete môže byť biela. Nechajte ju vo forme tuhnúť, medzitým si zohrejte ďalšiu vrstvu, do ktorej pridáte niekoľko kvapiek farby tak, aby zostávala stále svetlá. Nalejte ju na už stuhnutý glycerín a proces opakujte. Vznikne vám krásny postupne tónovaný efekt.
- Forma môže byť samotnou ozdobou - ak ide o formu, ktorá nie je klasická okrúhla alebo hranatá, netreba ju nejako špeciálne upravovať. Stačí farba a vôňa (esenciálny olej).
- Vyritie obrázku. So stuhnutým mydlom je stále možné pracovať tak, že s nožom alebo sparadlom doň vyrijete obrazce kvetov, špirál...
0 comments
♥ Vaše komentáre sú dôležité pre osobný rast autora aj blogu ♥