Obľúbené príspevky

pondelok, marca 29, 2021

pondelok, marca 29, 2021

Urobte si doma jarný welnness pre telo a dušu


Život na nás každodenne kladie toľko výziev, ktoré nás dostávajú do neustálej záplavy stresu a úzkosti. Ako všetci vieme, stres si vyberá daň na našich telách a mysliach. Môže to mať vplyv na váš spánok, produktivitu, hladinu energie, zdravie a šťastie. Je preto dôležité, aby bola starostlivosť o seba prioritou aspoň raz týždenne. Ak ste zaneprázdnení školou, prácou, deťmi alebo všetkým vyššie uvedeným, naplánujte si pre seba celý deň alebo aj tridsať minút. Je zrejmé, že starostlivosť o seba je dôležitá v každom ročnom období, ale myslím si, že jar nám ponúka príležitosť naštartovať sa priamo do leta. 

Ja si domáci wellness doprajem veľmi rada a často, pretože je to dôležitá súčasť regenerácie. Súčasťou môjho štúdia na vysokej škole je aj psychológia. O to viac vnímam dôležitosť psychohygieny a následkov, ktoré človeka môžu postihnúť, ak sa nevenuje sám sebe. "Chvíľku pre seba" môžete pridať do svojho zoznamu ako každú inú dôležitú úlohu. 


SLOVO WELNNESS

Nemá jednoznačný význam, pod akým ho poznáme na Slovensku. Nezahŕňa v sebe iba sauny, výrivky, bazény a masáže. Pochádza z anglického pojmu a znamená stav, pri ktorom je človek v dobrej psychickej i fyzickej pohode. Ak by ste pátrali aj do dávnejších dôb, zistili by ste, že v 17. storočí wellness znamenal opak choroby. V minulosti bol spájaný a vnímaný skôr v súvislosti s fyzickým zdravím. Až v cca polovici 20. storočia sa k fyzickému zdraviu pridala aj dôležitosť psychickej pohody.


PROCEDÚRY DOMÁCEHO WELNNESSU

Ja vo svojich procedúrach postupujem týmto spôsobom, ale vy si ich určite prispôsobte ako vám to najlepšie vyhovuje. V komentároch mi o tom môžete povedať viac! 


1. Obmedzte sociálne siete

Nástup jari paralelne prebieha so štyridsaťdňovým pôstom, ktorý je plný odriekania. Medzi jedno z mojich základných predsavzatí patrilo obmedzenie sociálnych sieti. Nikto sa toho celkom presne nedokáže zbaviť, pretože sociálne siete potrebujeme pre prácu a spojenie s blízkymi, od ktorých sme už niekoľko dlhých mesiacov odrezaní, ale dá sa to aspoň znížiť na používanie pár aplikácii a ostatné úplne vypustiť. Počas "chvíľky pre seba" by mal človek vypnúť upozornenia na mobile a užívať si čaro prítomného okamihu. Digitálny minimalizmus prináša nespočetné množstvo benefitov ako ste sa mohli dozvedieť už v tomto článku. Okrem iného aj vnútorný pokoj a možnosť sa sústrediť iba na seba. 


2. Zacvičte si

Niekde som raz čítala zaujímavú myšlienku, že telo na leto sa má rysovať počas celého roka. Jar je čas medzi plnením novoročných predsavzatí a túžbam po krásnom tele do plaviek. Využite tieto mesiace na akýkoľvek druh pohybu. Nemusíte zo svojej obývačky urobiť fitko, stačí ak vybehnete k rieke na bahniatka alebo vyjdete na kopec za mestom, aby ste videli krajinu v rozpuku. 


3. Napustite si vaňu/ dajte si sprchu. 

Po dobrých pohybových aktivitách nie je nič lepšie ako umyť zo seba pot. Hovorí sa, že akční a dynamickí ľudia obľubujú sprchovanie a vaňu si rezervujú tí leniví. Vo veľkej miere to však závisí od nálady a materiálnych podmienok vo vašej kúpeľni. Ani pri jednom však nemusíte zúfať a túžiť po druhom. 

Vo Švédsku sa ľudia vrhajú do ľadovej vody potom, ako sa celkom nahí vyváľajú v snehu. V Japonsku sa zasa pred kúpeľom vždy osprchujú. Studená voda pri sprchovaní naštartuje imunitný systém, zlepšuje cirkuláciu krvi, zmierňuje depresie, zvyšuje energiu, udržuje zdravú pokožku a zdravé vlasy. 

Ja osobne milujem čas strávený ležaním vo vani plnej horúcej vody. Do kúpeľa rada pridám aj rôzne "prísady". Prišla som na to, že pena do kúpeľa mi nerobí na pokožku dobre. Naopak soľ do kúpeľa je k mojim kožným problémom šetrná. V poslednom čase som si obľúbila soľ do kúpeľa s vôňou granátového jablka z Benu lekárne. Má úžasnú vôňu, uvoľňuje celé telo a povznáša myseľ. Je to úžasné spojenie všetkého, o čo by ste sa v jarnom wellnesse mali snažiť. 


4. Prispôsobte atmosféru

Tento bod môžete chápať vo viacerých podobách:

  • Prvá - v závislosti od predchádzajúceho bodu, ak sedíte vo vani, môžete si so sebou vziať dobrú knihu, zapáliť si sviečky, vhodiť do vane pár lupienkov ruží, stlmiť svetlo, zapnúť dobrú hudbu. Ja mám rada indie folk. Je to príjemný a energický druh hudby. 
  • Druhá  - Môže ísť o celkové naladenie svojho bytu jarnou a sviežou atmosférou. Vytiahnite rolety, odtiahnite závesy, vyvetrajte miestnosť a pustite svieži jarný vzduch, nech naplní váš domov spolu s ďalšími vôňami. V zime mi ide hlavne o vonné sviečky, šišky a škoricu, ale keď príde jar, doprajte si čerstvé kvetiny (najlepšie v kvetináčoch) tak často, ako to len pôjde. 

5. Prečítajte si knihu

Kniha má tú výhodu, že si ju viete zobrať so sebou už do vane a zapojiť do úľavy pre vaše telo i myseľ viacero procedúr naraz. Aj pri čítaní kníh môžete zostať v tematike jari. Ja som minulý rok čítala knihu od Marie Kondo o upratovaní alebo môžete zvoliť nejakú knihu o pestovaní byliniek, zeleniny a kvetov. Ak motivačné knihy alebo literatúra faktu nie sú vaša šálka čaju, vyskúšajte iné diela, ktorých dej sa odohráva na pozadí jari. Hádam každá dospievajúca romantička pozná Tisíc chlapčenských bozkov. 


6. Venujte starostlivosť svojmu telu

Čas vo vani častokrát spájam s celkovou očistou svojho tela a hoci nepoužívam pleťovú kozmetiku každodenne, "v chvíli pre seba" rada zaradím pleťovú masku, navoniam sa drahším parfumom, ošetrím si nechty... Každý má už rokmi overené, čo mu sedí a prospeje, ale zároveň môžete vyskúšať niečo nové. Treba si vyberať také značky, ktoré sú cenovo prijateľné a stoja na prirodzených základoch. Nemusíte mať výčitky svedomia, aj keby ste investovali do značiek ako sú Bioderma alebo Vichy. Obe sa starajú o rôzne typy a problémy vašej pokožky. Ich účinkom plne dôverujem, pretože neposkytujú iba jednorazovú úľavu, ale častokrát riešia aj príčinu jednotlivých problémov. Ich sortiment je tak obšírny, že sa vyrovná profesionálnym kozmetickým a kaderníckym salónom, ku ktorým, bohužiaľ, ešte stále nie je prístup.

Asi by nebolo vhodné po takejto hĺbkovej očiste prezliecť do prepoteného a špinavého, takže to všetko môžete spojiť s vytiahnutím nového pyžama a ľahnúť si do čerstvo vymenených obliečok. 

Ak by ste chceli povýšiť starostlivosť o telo na vyšší level, môžete do procedúr zaradiť masážny prístroj alebo poprosiť blízkych, či by boli ochotní vám trochu "postláčať" plecia.


7. Uvarte si niečo dobré/zaraďte detoxikáciu 

Jar je obdobie, keď do sezóny začne prichádzať oveľa viac čerstvej zeleniny. Naše telá v teplejších mesiacoch prirodzene túžia po ľahších a žiarivejších potravinách. Podporte svoje telo a pokožku počas jarného prechodu rastlinnou výživou, ako sú sezónne citrusové plody, jarný šalát, rukola, špargľa, brokolica, čerstvé bylinky, mrkva, reďkovka a jarný cibuľka. Pridajte do fermentovaných potravín, ako je kyslá kapusta a probiotiká na optimalizáciu zdravia čriev. Je to pôvabný spôsob, ako si dodať jarnú energiu a samozrejme získať podporu výživných látok aj pre vaše telo. 

Jedlo si môžete dopredu pripraviť pred "chvíľkou pre seba" alebo varenie, prípadne pečenie zaradiť do domáceho wellnessu. Ja mám pripravený celý deň na tanieri podľa výživovej poradkyne. Nechajte sa inšpirovať mojim zdravým a vyvážením jedálničkom.


8. Pozrite si dobrý film alebo seriál

Po "skrášľujúcich procedúrach", nie je nič lepšie ako zahrabať sa v perine alebo pod dekou na gauči, s  tanierom plným dobrého jedla a pustiť si film alebo seriál. Myslím si, že túto položku domáceho wellnessu netreba bližšie definovať, pretože každý má vlastné preferencie. 


9. Vytvorte niečo kreatívne 

Rozorvaná myseľ cez deň sa nikdy nedokáže vyrovnať myšlienkam, ktoré na umelcov pôsobia hlavne po západe slnka. Mne osobne sa najlepšie tvorí v noci, keď ruch v byte utíchne. Svoje myšlienky intenzívne smerujem k písaniu alebo maľovaniu do Biblie alebo modlitebníka. 
Táto položka môže byť pre vás vhodnou príležitosťou k vytvoreniu jarných dekorácii alebo ak si jednotlivého kroky jarného wellnessu vymeníte, môžete si podľa jednoduchých návodov vytvoriť ručne vyrábané mydlá, parfumy, šumivé gule, pleťové masky...


10. Zdriemnite si

Najlepším spôsobom, ako si na jar doplniť starostlivosť o pleť, je dostatok spánku. Môžem len odporučiť, aby ste si pred zaľahnutím do postele vytvorili pravidelné rituály upokojujúce telo aj dušu. Radím sa odporúčaním výživovej poradkyne jesť naposledy tri hodiny pred spánkom, ale stále sa mi neporadilo ovládnuť rady psychológa Hansena, ktorý o nich píše vo svojej knihe "Zachovaj si zdravý rozum". Je dobré, takisto, tri hodiny pre spánkom odložiť mobil a počítač do vedľajšej miestnosti, pretože modré svetlo z displeja pôsobí na náš spánok deštrukčným spôsobom. Podľa potreby, približne hodinu až pol hodinu pred spaním si doprajte dostatok času na všetky činnosti, ktoré pred spánkom zvyčajne robíte. Vyčistite si zuby, nastavte budík, odložte riady... Cieľom je postupne sa upokojiť, spomaliť a vyčistiť si hlavu od všetkých myšlienok, ktoré vás zamestnávali počas dňa, aby ste išli spať uvoľnení. 

 


Dúfam, že vám tieto rady spríjemnia "chvíľku pre seba". 
Ak máte nejaké vlastné spôsoby ako prebieha váš domáci wellness a nenašli ste ich vyššie, 
určite sa poteším, keď sa s nimi podelíte nižšie v komentároch.  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger