pondelok, mája 10, 2021

Projekty na posielanie listov

 


Tento mesiac som veľa článkov na svojom blogu neprispela, mohli za to čiastočne aj študentské povinnosti, ale predovšetkým robenie pohľadníc, obálok a písanie listov pre dôchodcov v rámci dvoch úžasných projektov. Písanie listov a výroba pohľadníc pre dôchodcov ma napĺňa obrovskou radosťou, pretože dokážem konať dobro aj na diaľku, aj keď nie som reálne prítomná. Nie je to náročná "práca". Ja som väčšinu listov alebo pohľadníc pripravila v rámci svojho voľného času, večer, pri pozeraní seriálu. Je to kreatívna činnosť uvoľňujúca dušu a myseľ, ktorá naraz pomôže mne i prijímateľovi. 


"Všetko, čo robíme, je iba kvapka v mori, ale keby sme to nerobili, tá kvapka by tam chýbala"

Matka Tereza

Kto by si však chcel písať radšej s niekým bližšie svojej vekovej kategórii, môže sa zapojiť do inej takisto uvedenej organizácie. 


1. Koľko lásky... 

O tomto projekte som už písala článok minulý rok. Celý názov projektu znie Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Zameriava sa predovšetkým na domovy dôchodcov, ale celková myšlienka sa rozrástla na dobročinnosť k starým a osamelým ľuďom, ktorým na Vianoce nemá kto venovať nejaký darček. Táto malá dobročinná akcia sa však natoľko rozrástla do celého Slovenska, že sa v mesiaci máj, lásky čas, rozhodli pripraviť ďalšiu skvelú akciu pre seniorov s rovnomerným názvom "Máj, lásky čas - Koľko lásky..."  Tentokrát nejde o posielanie balíčkov, ale jednoduchých pohľadníc s krátkym pozdravom ako prejavom pozornosti. Tento projekt ma tak chytil za srdce, že som strávila týždeň výrobou 65 pohľadníc. Štyri z nich som darovala svojim starým rodičom a sesternici, ale 61 pohľadníc sa predsa len dostalo do správnych rúk, dôchodcom v Dome pokojnej staroby. Do konca mesiaca zostáva ešte mnoho dní a tak neotáľate, vyberte si nejaké zariadene zo zoznamu, ktoré nájdete na uvedenej stránke a pošlite vyrobenú pohľadnicu ďalej. 


2. Penpaling alebo postcrossing 

Kto nie je obmedzený jazykovou bariérou môže si dopisovať s ľuďmi akéhokoľvek veku, pohlavia z celého sveta vďaka penpalingu alebo postcrossingu. Ide o dopisovanie medzi ľuďmi vo väčších vzdialenostiach. Stačí sa prihlásiť na jednu z určených stránok, vypísať svoje údaje a očakávať list z nejakej inej krajiny. Veľkou výhodou akéhoto medzištátneho dopisovania je určite zlepšenie si gramatiky z cudzieho jazyka a poznanie nových ľudí odlišnej kultúry, ako je tá naša. Osobne som sa do tohto projektu nezapojila, ale poznám ľudí, ktorí áno, a priateľstvo im trvá už roky. 


3. Pošli dobro

Opäť sa na chvíľu vrátime k projektu písania listov pre dôchodcov. Tento projekt funguje celoročne a viac informácii o ňom nájdete na sociálnych sieťach. Ide predovšetkým o skupinu mladých ľudí, ktorí sa snažia vyčariť úsmev ľuďom v domovoch dôchodcov pomocou listov. Po napísaní správy, že by ste mali záujem si s niekým dopisovať vám organizátorka zašle formulár a následne vás prostredníctvom facebooku pridajú do skupiny, kde sa pravidelne pridávajú zoznamy nejakých zariadení pre seniorov. Napíšete svoje meno ku konkrétnym ľuďom, v závislosti od čoho budete písať list s uvedením mena "Milá XXX", akoby ste sa už dávno poznali. Pridať môžete nejaký darček alebo iné veci, ktoré sa vojdú do obálky. Následne obálky zašlete kontaktnej osobe, ktorá si počká na listy všetkých dobrovoľníkov zo zoznamu a odnesie ich do konkrétneho zariadenia. Netreba mať strach, že budú vaše osobné údaje zneužité. Vďaka pravidelne pridávaným fotkám viete, koľko dobra váš krátky list priniesol. 

1 komentár:

  1. Krásné projekty! Kdysi jsem se účastnila postcrossingu, doteď mám schované krásné pohlednice.

    OdpovedaťOdstrániť

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger