streda, marca 31, 2021

15 úžasných nápadov na využitie fotoknihy

Už skôr som písala článok o tom, ako som skrotila obrazovku ja a ako môžete používať svoj mobil efektívne. Dnes sa k tomu opäť čiastočne vrátim.

Každá doba v dejinách ľudstva využívala všetky dostupné prostriedky na zachytenie starostí i radostí. Po kvetnatých zápisoch do denníkov prišli fotoaparáty a dnes už nepotrebujeme ani tie. Postačí nám jeden dotyk na obrazovke a okamih je uložený vo virtuálnej galérii. Ročne takto dokážeme nahromadiť viac ako dvetisíc snímkov zachytávajúcich činnosti bežného dňa, vtipné situácie, krásne naštylizované jedlo a hlavne zážitky, pretože tieto skúsenosti robia z človeka toho, kým je a kým sa má skutočne stať. 

Fotografie sa zvyčajne robia so zámerom, že si ich neskôr prezrieme. Najlepším riešením je ich zhmotniť do reálnych foriem a nenechávať obsah iba v elektronickej podobe, kde sa môžu snímky zničiť, stratiť alebo byť, nedajbože, zneužité. 

"Obyčajné" fotky, fotoknihy, poháre a kalendáre s vlastnou potlačou nie sú obmedzené na pripojenie k internetu, môžeme ich blízkym ukázať a môžem vám zaručiť, že starkí budú oveľa lepšie vidieť veľké obrázky, než žmúriť oči na maličkú obrazovku. Prakticky sa viete pohybovať medzi spomienkami na úspechy, cestovateľské destinácie, emócie šťastia a radosti. Môžu vás sprevádzať pri pití čaju a rozjímaní nad plánmi do budúcna...

U nás doma sa stali populárnymi moderné obdoby klasických fotoalbumov. Fotoknihy majú viac rozmanité dizajny so zaujímavými prvkami. Fotokniha o mojom zosnulom dedkovi má zovňajšok starých papierov a ďalšia rodinná kronika je obohatená smajlíkmi a textami. 

Najnovšiu fotoknihu som si dala vyrobiť vyrobiť ja sama na českom e-shope Tiskařik.cz, ktorému sa zapáčil môj blog a mne zasa ich tvorba. Následné nedopatrenia s odoslaním výsledného produktu mi pomohol vyriešiť priamo pán Pokorný, zakladateľ firmy. V mailovej komunikácii ma ohromila jeho vľúdnosť a ochota. Bol prístupný alternatívnym spôsobom dopravy a celkový dojem bol o to lepší. V budúcnosti nebudem váhať ani pri výbere ďalších spomienkových predmetov. 

Ľahko ovládateľnými nástrojmi som si vybrala vzhľad fotoknihy a pustila sa do načítavania a ukladania vopred nazhromaždených fotiek do ponúknutých a mnou zvolených rôzne početných koláži. 

Pri príjemnej hudbe som veľmi rýchlo zabudla na svoj výzor a nechala sa zlákať nostalgiou. Fotky s rodinou som striedala fotkami z rôznych akcií dobrovoľníckej činnosti hnutia kresťanských spoločenstiev detí menom eRko. Dynamiku striedajúcich sa zážitkov s rôznymi ľuďmi som sa pokúsila spomaliť zábermi prírody. Nakoniec som vytvorila dvadsať strán, ale počas tvorenia mi do mysli vkĺzli ďalšie nápady, ktoré by som vám rada predstavila: 

 1. Rodinná kronika - 
 2. Kuchárska kniha - Ak ste zdedili po ženách z vášho rodu zošit s receptami, ale neustále z nich vypadávajú strany, recepty nie sú usporiadané, vyskúšajte si tieto recepty vložiť do počítača a ku každý recept osobne vyskúšať. Recepty spolu s fotkami si potom dajte vytlačiť a vaše rodinné dedičstvo bude vyzerať ako profesionálna kuchárska kniha. 
 3. Kniha ABC - Každé písmeno v abecede zodpovedá nejakému citmi zafarbenému slovu a k nim prisluhujúcej fotke. Napr. D - domov, E - Estonsko, F - Ferkov koncert...
 4. Fotokniha návštev - Fotokniha s množstvom priestoru pre písanie odkazov môže byť úžasným svadobným darom pre vašich priateľov. Kniha so spoločnými fotkami páru sa využije priamo na svadbe a zostane im na celý život. Poraďte im do doby, v ktorej si už oni sami nebudú vedieť poradiť. 
 5. Príbeh rodičov pre deti - 
 6. Školská pamiatková kniha - Pri pozeraní nejedného amerického filmu sme mohli sledovať ako sa postavy vracajú k ročenke zo strednej školy, ktorá má niekedy najväčší vplyv na formovanie osobnosti. Vytvorte si so spolužiakmi fotoknihu a už nikdy nezabudnete na žiadne meno z bývalej triedy. 
 7. Zbierka listov pre teba - Veľakrát majú rodičia nutkanie svojim deťom dať nejakú láskyplnú radu alebo sa si na neskoršie časy uchovať dojmy z vášho vtipného alebo vydareného zážitku. Nie je nič krajšie ako dať dieťaťu pri príležitosti osemnástich narodenín útržky jeho detstva s fotkou na jednej strane a odkazom od rodičov na druhej. 
 8. Rodokmeň - Ak ste podobne ako my doma zdedili škatuľu plnú takmer rozpadajúcich sa fotografii, zdigitalizujte ich a vložte do skladnejšej fotoknihy. 
 9. Čo na tebe milujem - Keď premýšľate o tom, čo robí našich partnerov tak výnimočnými, často nám prichádzajú na myseľ jedinečné vtipy. Či už je to spôsob ich smiechu, obľúbená fráza alebo niečo iné, všetky tieto vlastnosti si zaslúžia uznanie. Spojte tieto vlastnosti s fotografiami a vytvorte tak premyslený darček k výročiu alebo vytvorte svoju knihu so sekciou pre každého z vás.
 10. Príbeh v časovej osi - Spojte fotografie, ktoré formovali váš rodinný rok, do „toho najlepšieho“ zo súhrnu mnohých okamihov. Ak si každý rok vytvoríte jednu fotoknihu, nakoniec získate sériu, ktorá bude oceňovať váš spoločný čas tým najhmatateľnejším spôsobom.
 11. Projekt 53/365 - Bežný rok má dvanásť mesiacov, päťdesiatdva týždňov a tristošesťdesiatpäť dní, čo je v prepočte asi osemtisícsedemstošesťdesiat hodín. Počas tohto času máme dvakrát viac príležitostí na nové zážitky. Každý jeden z nich sa dá uschovať mimo mobilu. 
 12. Všetky vaše "poprvé" - Od tých prvých krokov až po prvú lásku je každá nová skúsenosť hodná zálohovania vo výnimočnej fotoknihe.
 13. Mestské scenérie - Ulice mesta, úchvatná architektúra, malé námestie s pouličným jedlom, ktoré vám ukradlo srdce - vytvorte album toho všetkého a vydajte sa po svojich stopách prostredníctvom stránok.
 14. Krajinky - Pokračovaním mestských scenérii môžu byť krajinky. Knihu môžete na začiatku alebo na konci obohatiť o mapu sveta s farebnými špendlíkmi, odkiaľ fotky pochádzajú. 
 15. Predtým a teraz - Určite ste už videli fotky, na ktorých sa ľudia snažia napodobiť snímky z detstva. Je to výhodný prostriedok na vzdanie úcty, akými ste kedysi boli a akými ste dnes. Navyše môže byť zábava vrátiť sa na tie miesta, ktoré toľko znamenali.
Ako hovoria manželia Pokorný z tiskařik.cz: 

Pri otáčaní stránok si budete želať, aby mal rok viac ako dvanásť mesiacov


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger