Obľúbené príspevky

pondelok, januára 16, 2023

pondelok, januára 16, 2023

Aromaterapia mi spríjemňuje dlhé zimné večeri

Na blogu sa venujem rôznym druhom terapii, ktoré prinášajú potešenie telu i duši. Od morning page, cez domáci wellness pre telo a dušu až po motivačne články akéhokoľvek druhu. Dnes by som rada zapôsobila na vaše zmysli prostredníctvom čuchu a vône. 

Na narodeniny (v novembri - článok) som od rodičov dostala tento difuzér a odvtedy mi spríjemňuje celú zimu. Inhalovanie vône cez dizúfer sa stal súčasťou mojej večernej a občas aj rannej rutiny. Difuzér si zapnem večer, keď sa idem modliť, keď sa učím, píšem články, čítam knihy... alebo si chcem navodiť hygge atmosféru. Väčšinou s difuzérom vypnem veľké svetlo a zapnem si iba malé lampióny alebo led pásiky. Môj difuzér sám o sebe svieti siedmimi farbami, čo je veľmi príjemné. 


Čo je aromaterapia? 

Aromaterapia je doplnková metóda terapie pôsobiaca na zmyslový receptor, konkrétne na čuch. Využíva pritom esenciálne oleje a ďalšie aromatické rastlinné zlúčeniny s pozitívnymi účinkami na náladu, stav mysle a niektoré fyzické problémy ako sú bolesti hlavy, upchatý nos, napäté svalstvo... Oleje sa môžu inhalovať z vody či špeciálneho difuzéra, no ukážem vám aj iné spôsoby ako si urobiť aromaterapiu aj bez neho. 

Pri inhalácii sa vonné molekuly prenášajú do mozgu, kde ovplyvňujú limbický systém, sídlo čuchového centra, a cezeň centrálnu nervovú sústavu. Tu sa tiež regulujú emočné reakcie. Výsledky štúdií sú však nejasné. Niekto pocíti účinky vôní pri strese, úzkosti či depresii, iní nepoznajú rozdiel. 


História aromatických esencií siaha až do starovekého Egypta. Byliny lúhovali v tuku a potom ho spracovali do vonných liečivých mastí. Najslávnejší lekár staroveku Hippokrates zase odporúčal umiestniť tlejúce byliny do prítomnosti chorého. Vonné zmesi bylín a kvetov používali aj ďalšie staré kultúry, napr. Čína, India, staroveký Rím, na prevoňanie priestorov v domácnostiach, pri náboženských obradoch a v liečiteľstve. Samotný pojem aromaterapie sa objavil v roku 1937 vďaka knihe francúzskeho chemika René-Mauricia Gattefossého, ktorý odporúčal etérické oleje na ličbu poranení, ale aj zlepšenie psychyckého stavu. 


Ako aromaterapia funguje?

Čisté esenciálne oleje sú príliš silné, aby sa používali samotné. Na výrazný vonný efekt stačí pár kvapiek a ich používanie na koži dráždi pokožku. Preto sa pri arómoterapii používajú difuzéry, iné rastlinné oleje a ďalšie spôsoby, ako si užívať vôňu v príjemnej intenzite a bez rizika.


Spôsoby ako inhalovať esenciálne oleje

 1. Vankúš - Na uľahčenie zaspávania môžete rozprašovačom z veľkej vzdialenosti postriekať vankúš, na ktorom spíte alebo dať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja priamo na látku. 
 2. Kúpeľ - Pri kúpeli použite typ esenciálnych olejov určených priamo na kúpanie. Nikdy do vane nepridávajte rovnaké oleje ako na inhalovanie, pretože môžete dostať silnú alergickú reakciu.  
 3. Šumivé gule - Vytvára jemnú penu a postará sa o dôkladnú výživu pokožky, aj v intímnych partiách. Neutralizuje kyseliny v pokožke, zbavuje ju mastnoty a dodáva potrebnú hydratáciu. V neposlednom rade obsahuje oleje, ktoré príjemne voňajú a uvoľňujú svaly. 
 4. Parný vysávač - Ak doma používate parný vysávač, do filtru na vodu môžete pridať aj esenciálny olej, ktorý vašu domácnosť rozvonia všade, kde budete upratovať a navyše vám táto "hra s vôňou" môže pomôcť pri prokrastinácii počas upratovania. 
 5. Rozstrekovač - Rozstrekovačom na vodu do priestoru izby, obývačky, kúpeľne alebo chodby rozptýľte vybranú vôňu. Trochu môžete nastriekať aj do skrine na topánky. 
 6. Sporák - Ak nemáte po ruke dizajnový difúzer, ale radi by ste si užili vôňu z pary, najjednoduchší spôsobom je dať variť vodu do hrnca a nechať 
 7. Vonné tyčinky - Sú to tenké tyčinky z dreva nasiaknuté olejmi. Zapichujú sa do špeciálneho stojana alebo do kvetináča. Po zapálení sa z nich začne uvoľňovať zmesi bylín, drevín, korenín a prírodných živíc. 
 8. Sviečky
 9. (Aromaterapický) lávový kameň - Lávové kamene idú mimo môj obor a za hranice toho, v čom chcem veriť, ale ak sa rozumiete do sily kameňov, z tohto druhu sa vyrábajú šperky. Na začiatku tohto druhu aromaterapie sa jeden kamienok pokvapká vôňou a postupne sa pridávajú ďalšie. Takýmto spôsobom máte vôňu po ruke celý deň. 
 10. Aromalampa - Dá sa označiť tiež ako svietnik. Na spodok položíte sviečku a nad ním je rôznymi dizajnmi umiestnená malá mištička, do ktorej sa naleje voda a esenciálny olej. Vplyvom tepla zo sviečky sa tekutina na vrchu rozptýli do okolia. 
 11. Dizúfer - Je to prístroj fungujúci na prívod elektrickej energie. Vypúšťa paru a osviežuje a zvlhčuje vzduch v miestnosti. Na rozdiel od zvlhčovača je difuzér určený viac na rozptýlenie jedinečnej vôni v priestore.


Esenciálne oleje

Esenciálny olej je vo svojej podstate rastlinný extrakt. V rastlinách sa vonné látky vyskytujú v podobe zmesi mnohých chemických zložiek, ktoré sa súhrnne označujú ako silice. V priebehu dejín sme si osvojili mnoho spôsobov, ako tieto silice z rastlín extrahovať: lúhovaním do vhodného rozpúšťadla (alkohol, tuk, olej), destiláciou vodnou parou alebo lisovaním. Na výrobu oleja sa niekedy spotrebuje aj niekoľko ton rastlinného materiálu. Medzi názvami esenciálny a éterický olej nie je rozdiel, oba označujú výsledný olej z týchto procesov. Éterické oleje môžu slúžiť iba ako doplnková liečba prejavov úzkostí, depresie alebo stresu.

Jednotlivé oleje majú rôzne účinky na myseľ a telo. Keď cítite ich vôňu môžu mať množstvo prospešných efektov. Najčastejšie sa uvádza zmiernenie nervozity a stresu, zlepšenie spánku, zmiernenie bolestí hlavy a antibakteriálne či hojivé účinky na pokožke. 

 • Levaduľový - Upokojuje myseľ, zmierňuje nervozitu a zlepšuje náladu. Pomáha proti nespavosti a bolestiam hlavy.
 • Eukalyptový - Pri prechladnutí pomáha uvoľniť dýchacie cesty a uľahčiť vykašliavanie. Uvoľnuje tiež stiahnuté svaly
 • Citronela - Svieža citrusová vôňa, podobná medovke s antiseptickými a antibakteriálnymi účinkami. Pôsobí ako prírodný repelent proti komárom. 
 • Pačuli - Intenzívna drevitá vôňa s exotickými tónmi. Zmierňuje únavu, pomáha s koncentráciou a zlepšuje náladu. 
 • Tea tree - Má silné antiseptické a protizápalové účinky. Pomáha hojiť drobné ranky, ako je akné alebo bodnutie hmyzom. Neutralizuje pachy. 
 • Pomarančový - Efektívne prevonia priestor, neutralizuje pachy. Často sa pridáva do kozmetiky na príjemnejšiu vôňu. 
 • Mätový - Olej z mäty piepornej uvoľňuje dýchacie cesty a pomáha proti únave a nevoľnosti. Obsiahnutý mentol osviežujúci dych. 
 • Klinčekový - Korenená vôňa pre hrejivú atmosféru. Vhodná na relaxáciu, proti bolesti a na odpudzovanie hmyzu. 
Ja mám doma štyri esenciálne oleje:
 • Škorica s jablkom
 • Hrozno
 • Kombinácia pomaranča, ihličia a levandule
 • Citrónová trávaMáte radi aromaterapiu?

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger