pondelok, februára 13, 2023

Ako si upratať svoj digitálny život

Nový rok je vždy plný príležitostí prehodnotiť svoj doterajší život, nastaviť si ciele, ale takisto je to čas na upratovanie nepotrebných veci, aby bol priestor na tie, ktoré v živote chceme mať. V poslednom čase som sa venovala príprave kampane o digitálnom minimalizme pre deti, takže toto všetko sú veci, ktoré som sa snažila začleniť do svojej rutiny. Tieto tipy vám z dlhodobého hľadiska ušetria veľa času a pomôžu vám zbaviť sa množstva zbytočného stresu:

ODSTRÁŇTE NEPORIADOK
Pravdepodobne sa vám v mobile a počítači povaľujú stovky fotografií, ktoré sa bojíte vymazať. Pravdou je, že polovicu z nich už pravdepodobne nikdy nepoužijete a ani nebudete potrebovať. Sú to staré poznámky do školy, nevydarené fotky, screenshoty a podobne. Prejdite sa v galérii svojho mobilu a počítača a odstráňte všetko, čo je rozmazané alebo čo už nebudete potrebovať. Platí to aj pre aplikácie, poznámky, e-maily atď. Veci, pri ktorých naozaj váhate, môžete odložiť na externý disk a nechať ich tam pre prípad núdze. 

DAJTE VŠETKÉMU DOMOV
Po odstránení všetkého zbytočného neporiadku v telefóne alebo počítači môžete začať organizovať. Uistite sa, že všetko má svoj domov. Vytvorte priečinky pre svoje aplikácie v telefóne a potom vytvorte priečinky pre všetky fotografie a dokumenty v počítači. Veľmi rada organizujem veci do priečinkov. Cieľom je mať miesto pre všetko a vedieť, kde mám hľadať. Ak máte veci, ktoré nepatria k sebe ani do inej kategórie, môžete vytvoriť priečinok pre zvyšné náhodné veci. Na ploche svojom notebooku si rada nechávam len pár vecí (čo ma privádza k mojej ďalšej téme).

UDRŽUJTE SVOJU PRACOVNÚ PLOCHU ČISTÚ
Z vlastnej skúsenosti viem, že veľa vecí na ploche spôsobí, že sa vám počítač začne spomaľovať. Niektorí ľudia udržujú pracovnú plochu čistú vďaka plánovaču, ktorý je tapetou pracovnej plochy. Môžete si nejaký stiahnuť alebo jednoducho vyrobiť v canve taký, ktorý vám bude vyhovovať. 


VYČISTITE SVOJ E-MAIL A SOCIÁLNE SIETE
Občas ma privádza do šialenstva mať stovky, ak nie tisíce, neprečítaných e-mailov. Už dávno som si nastavila príchod e-mailov do štyroch záložiek: 1. Hlavné, 2. Reklamy, 3. Siete, 4. Automatické. 
 • HLAVNÉ: e-maily dostávam upozornenia a zvyšné si cielene kontrolujem a vyraďujem.
 • REKLAMY: prichádzajú mi tu reklamy z rôznych internetových e-shopov, z ktorých som nakupovala. 
 • SIETE: chodia mi upozornenia na narodeniny na facebooku alebo nové príspevky na instagrame, ktoré by som nemala prehliadnúť. Z času na čas mi tam však zasvieti aj upozornenie na komentár z iného blogu, kde som tiež niečo komentovala. V týchto kolónkach (reklamy a siete) takmer neustále klikám na "Vymazať všetko" a ani sa neobťažujem čítaním. 
 • AUTOMATICKÉ: treba ju triediť ešte častejšie ako hlavné emaily. Do tejto kolónky dostávam upozornenia na zdieľané dokumenty, dostávam tu výpisy z účtu v banke a upozornenia na predpísané lieky, no zároveň mi sem prichádzajú dotazníky zo zákazníckych servisov spokojnosti so službami, odoberané newslatters a podobne.
Aby ste mohli udržať krok s e-mailom a zbytočne sa nezahlcovať, odhláste sa z odberu e-mailov. Odoberať niečo, čo nechcete je najhoršie zo všetkého. Je to to isté, ako keď už pri vyberaní letákov zo schránky rozmýšľate, ako ich dáte do zberu. Ak ste ešte nikdy nerušili odber newsletteru, je to jednoduchšie, než si myslíte. Na konci každého automatického emailu sa nachádza tlačidlo "zrušiť odber". Môžete to urobiť pre všetky webové stránky, ktoré už nenavštevujete alebo obchody, v ktorých už nenakupujete. Odstránením tejto "donáškovej služby" budete mať oveľa menej starostí s e-mailmi. 


SOCIÁLNE SIETE
 • Odstráňte z priateľov ľudí, ktorých nepoznáte osobne alebo s ktorými ste prerušili kontakt. Žiadne "možno raz" neexistuje.
 • Vymažte staré stránky, ktoré sú neaktívne alebo ktoré sa vám už nepáčia
 • Zrušte sledovanie účtov, ktoré sa vám nepáčia, sú neaktívne a ktoré vás nerobia šťastnými
 • Pomocou možnosti "stlmenie" môžete stlmiť príbehy, ktoré už nechcete vidieť
 • Upravte nastavenia upozornení podľa svojich potrieb. Naozaj potrebujete upozornenie zakaždým, keď sa niekomu páči niektorá z vašich fotiek? Môžete ho vypnúť spolu s mnohými ďalšími upozorneniami.
 • Neuverejňujte do príbehu všetko, čo robíte (ľudia nepotrebujú vedieť, že ste na prechádzke s vašou partiou alebo ako veľmi milujete svojho priateľa. Ak vás poznajú, vidia to aj sami.)
 • Zakážte si pozerať príbehy vašich "nepriateľov" alebo tých ľudí, ktorým závidíte
 • Choďte sa pozrieť iba vtedy, ak hľadáte niečo konkrétne
 • Vymažte piny, ktoré ste už urobili v reálnom živote alebo ktorými ste sa inšpirovali

VYPNITE UPOZORNENIA
Najviac zo všetkého nenávidím notifikácie. Ak mi mobil vydáva zvuky, zvyčajne sa pozriem, pretože si myslím, že ide o niečo dôležité a zakaždým, keď vidím upozornenie na hru, rozzúri ma to.  Jedným jednoduchým riešením je upozornenia vypnúť v nastaveniach mobilu. Dá sa to urobiť pre všetky aplikácie alebo si môžete vybrať, z ktorých aplikácii chcete dostávať notifikácie a akým spôsobom.

VYTVORTE SI NÁVYK
Akonáhle budete mať všetko organizované, jediné, čo musíte urobiť, je zostať tak. Posledný tip, ktorý pre vás mám, je vytvoriť si zvyk robiť tieto veci. Predsa nechcete, aby ste po roku prišli na to, že je váš mobil a počítač opäť zahltení. Začnite zaraďovať tieto úlohy do svojho zoznamu úloh. Niektoré veci si vyžadujú viac času ako iné a niektoré veci netreba robiť tak často. Navrhujem, aby ste si každý deň skontrolovali e-mail a vyčistili si pracovnú plochu, odhlásili sa z odberu e-mailov a každých pár mesiacov skontrolovali svoj digitálny svet. 

Ak sa budete riadiť týmito radami, budete oveľa organizovanejší, menej vystresovaní a mali by ste byť schopní zostať pri tom. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o digitálnom minimalizme, môžete si prečítať aj tento článok. Ak sa chcete podeliť o niektoré zo svojich tipov budem rada :) 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger