pondelok, októbra 24, 2022

pondelok, októbra 24, 2022

Kurz o outdoorovom vzdelávaní

 


Nie žeby som bola posadnutá kurzmi (ale som). Tretí októbrový týždeň sa na našej univerzite konal BIP Erazmus+ program o outdoorovom vzdelávaní. Pre BIP Erazmus+ programy v celej Európe platí, že sa na nej musia zúčastniť tri krajiny. Náš kurz bol spolu s Poliakmi z Nového Sonču a Čechmi z Ostravy. 

Tento kurz trval od pondelka do piatku a takmer každý deň sme mali iného lektora, ktorý do kurzu vniesol svoje vlastné kúzlo. Niekto sa zameriaval viac na edukáciu ako takú, iní lektor mal zase potrebu obohatiť náš život svojimi skúsenosťami z inej krajiny. No ku všetkému sa postupne dostanem a na konci si môžete prečítať, čo mi tento kurz v priniesol. Fungovali sme od 8:00 do 16:00 s krátkymi prestávkami a hodinovou pauzou na obed. 


Čo som očakávala

Od tohto programu som očakávala, že sa nadchnem pre robenie outdoorovej edukácie, získam praktické námety a nové informácie, ktoré by som mohla použiť vo svojej bakalárskej práci. 


Čo je to outdoorové vzdelávanie
Aj napriek tomu, že drvivá väčšina učenia prebieha vo vnútri a je čisto teoretická, do škôl sa čoraz častejšie zavádza aktívne učenie sa vonku v prírodnom prostredí, ktoré rozširujú horizonty a stimulujú nové záujmy. Vo vonkajšom prostredí všetko pôsobí úplne inak a je aj efektívnejšie. Vzdelávanie prepojené s praxou v outdoorovom vzdelávaní stimuluje zdravie detí, pretože deti sa vonku omnoho viac hýbu, čo môže byť kľúčové v prevencii proti obezite a má priaznivé účinky aj na duševné zdravie, pretože kognitívne schopnosti sa lepšie vyvíjajú mimo školskej triedy ako v nej. Deti získavajú skúsenosti so samostatnosťou, nie je potrebné ich viesť, ani robiť úlohy za nich, len ich usmerňovať, aby boli stále zamerané na edukačný cieľ.

PROGRAM

PONDELOK - prezentácie žiakov

V pondelok sme sa zoznamovali s lektormi programu a cez hry sa spoznávali aj s účastníkmi. Všetci sme boli zo Slovanských krajín, ale naše jazyky sa líšia. Tak sme sa snažili nájsť si nejaký univerzálny jazyk, ktorému by všetci rozumeli. Základom celého porozumenia bolo si vysvetliť slová, ktoré sa opakovali najčastejšie ako napríklad pobyt vonku = przebywać na świeżym powietrzu a podobne.  Veľkým prekvapením počas tohto týždňa bolo, že Poliaci nenadväzovali kontakt s Čechmi. Súčasťou pondelka boli aj prezentácie jednotlivých krajín, ktoré predstavovali aký postoj má daná krajina k pobytom vonku, školám v prírode a celkovo ako vnímajú outdoorovú edukáciu. 


UTOROK - teória a prax outdoorovej edukácii 

Len málo študentov na univerzite môže povedať, že sa chodí do školy hrať. V utorok ráno sme mali krátku, ale podnetnú prednášku o základoch outdoorovej edukácii a zvyšok času sme trávili hrou vonku. S vyučujúcim, ktorí bol pre dnešok našim lektorom, som mala už niekoľko hodín a viem, že je to muž, ktorí by sa pokojne mohol stať motivačným "speakerom". Ešte som sa nestretla s učiteľom, ktorý by mal takú veľkú morálnu silu ako práve on. 

Na začiatok lekcie nám lektor nám niekoľkými videami predstavil, ako málo času deti vonku vlastne trávia. Najviac ma zasiahlo video Free kids - Dirt is good, v ktorom väzni a dozorcovia rozprávali o tom, čo pre nich znamená chodenie vonku. Sami si uvedomovali, že keby im zatrhli vychádzky, stali by sme agresívnymi, drzými, vzpurnými. Pre tých, ktorí nemajú slobodu je chodenie vonku jedinou útechou počas dňa. No, akým prekvapením na konci videa bolo, keď im povedali, že deti trávia vonku priemerne hodinu do dňa. Zvyšok času sa učia, presúvajú alebo hrajú na počítači. 

Potom nám lektor rozprával o svojom pobyte v Dánsku. V Severných krajinách fungujú takmer všetky materské školy na tomto princípe outdoorového vzdelávania. Celú školu tvorí jedna budova s ihriskom, na ktorom je veľká kopa piesku a mláka. V ich vzdelávaní nejde o to, aby deti museli dosahovať nejaké výkonové a obsahové štandardy, teda že sa nemusia vtesnať do tabuliek. Najdôležitejšou činnosťou detí je spontánna hra, v ktorej sa učia pomocou experimentovania a skúmania svojho prostredia. Deti cvičia, hrajú sa, jedia a dokonca aj spia vonku. (Staršie ročníky si to pamätajú aj u nás na Slovensku.) Hranie sa je práca detí. Učitelia v Dánsku fungujú inak vo všetkých smeroch. V pondelok sú učiteľmi, v utorok sú zdravotníkmi, v stredu kuchármi, vo štvrtok znova učia a v piatok majú voľno. Takto za celý týždeň vystriedajú tri povolania a sú si vedomí, že každé z nich je rovnako dôležité. (O niečom podobnom som už dávnejšie písala TENTO článok). 

V utorok večer si pre nás fakulta pripravila neformálny galavečer. Na dekanáte fakulty nás čakali dezerty, švédske stoly s našimi typickými slovenskými jedlami a program, ktorí sme si pripravili my sami. Každá krajina si pre účastníkov pripravila zábavné hry, no najzábavnejšia hra bola hluchý telefón. Keď sa poľské slovíčka presúvali cez Poliakov, Čechov a Slovákov, na konci zneli úplne inak ako na začiatku. Veľa sme sa pritom nasmiali. 

Fotky  tohto dňa môžete vidieť hneď v úvode článku a v horných fotkách na koláži. Vľavo sme vyrábali šarkana a vpravo sme vytvárali domček pre škriatkov. 

(8. 3. 2023 - RUBRIKA o mojom pobyte v Dánsku)


STREDA - návšteva MŠ

V stredu sme navštívili štátnu (!!!) materskú školu, ktorá sa rozhodla venovať sa outdoorovému vzdelávaniu. Učiteľky v nej nenosia klasické biele nohavice, ale sofšelové bundy a sú pripravené s deťmi prežívať všetko. Keď začalo pršať, deti sa schovali pod altánok a tam sa venovali rôznym výtvarným alebo matematickým hrám. 

Fotky z tohto dňa môžete vidieť vyššie. Vpravo dole je ekologický kútik, v ktorom sa nachádzajú dyne a domček pre hmyz a vpravo dole je mandala, ktorú robili deti od ukladania paličiek a vytvárania tvaru až po vypĺňanie prírodnými materiálmi. 


ŠTVRTOK - výlet do Tatier na Popradské a Štrbské pleso

Vo štvrtok sme šli do Tatier na Popradské pleso. V tento deň sme sa učili ako sa outdoorová edukácia dá prepojiť s IKT technológiami. Už v autobuse sme hľadali informácie o počasí a o mieste, kam ideme. Počas nenáručnej túry na Popradské pleso sme sa venovali plneniu rôznych úloh.


PIATOK - záver

Piatok sme venovali záverečnému hodnoteniu, SWOT analýze a rozhovorom. 


Čo sa splnilo a čo mi tento kurz priniesol

Myslím, že takmer všetky moje očakávania sa splnili a som nadmieru spokojná. Ako som na začiatku očakávala, že sa nadchnem pre outdoorovú edukáciu, to som ešte nevedela, že ma to bude skutočne a hlboko zaujímať. Celý čas som myslela na Portugalsko a lásku k ekológii, ktorú som tam v sebe objavila. (viac si prečítajte TU) Tento kurz bol malou pripomienkou toho, že príroda nie je iba spaľujúca ako bolo toto leto, ale že je príjemná a svieža ako jeseň. 

V utorok som si spomenula ako som sa hrala, keď som bola malá. Zároveň som dostala množstvo podnetov na premýšľanie. Učitelia a vychovávatelia sú tí, ktorí s deťmi počas školského roka trávia najviac času, pretože aj rodičia majú počas týždňa veľa práce a väčšinou sa k hraniu vonku nedostanú. Minimálne nie počas zimných mesiacov, keď sú dni krátke a tma a zima nad nimi vládne. Preto by sme mali deťom pripraviť zážitok. My sme tí, ktorí ukazujú ako sa majú deti vonku hrať. Outdoorová edukácie je o mojej chuti byť vonku s deťmi a pracovať s nimi. Musíme deti naučiť, že priestor vonku je ich "obývačka", ich domov. Ani doma neničia, netrhajú a nerozbíjajú veci, tak ak bude príroda ich prirodzeným prostredím, nebudú to robiť ani tam. Budú sa k prírode správať krajšie. 

Tento konkrétni, už viackrát spomínaný lektor povedal okrem mnohých iných aj jednu veľmi ohurujúcu vetu: "Dajme deťom robiť "prácu" a oni si ju budú viac vážiť." Vysvetlil to na kontexte, že skôr miniem 50 eur, ktoré dostanem len tak, ako 50 eur, ktoré som zarobila. 

Môžem tu napísať ďalších 500 strán o tom, prečo je chodenie vonku dôležité, ale myslím, že si to nechám na iné články. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger