streda, augusta 19, 2020

Vytvorte si vojnový kabinet

Tí, ktorí videli film War room (pozrite si ho TU) vedia, že proti diablovi treba zaútočiť nie päsťami, ale modlitbou. Diabol ma vyššie IQ ako človek a sám to nikto nezvládne. Našou úlohou je vzhliadať k Pánovi a počúvať jeho slová. Je mojou zbraňou viera v pravdy Vyznania viery a účasť na nedeľnej svätej omši? Sú mojím prostriedkom boja dobré skutky? Je mojím prostriedkom úsilie vložené do práce, služby a rodiny? Najlepším prostriedkom na boj je modlitba. Takýto krutý boj, ktorý zvádza dobro so zlom však treba niekde naplánovať. Tým správnym miestom je práve "vojnový kabinet", vaše súkromné miesto určené na modlitbu.

AKO SI VYTVORIŤ "VOJNOVÝ KABINET"?

1. VYBERTE SI MIESTO ÚTOKU
 • Stolík v kuchyni
 • Miesto na balkóne
 • Stolička v komore
 • Časť postele
 • Atď.
Mojim územím modlitby je moja izba. Moja izba pôvodne nepatrila k nášmu bytu. Bola to chodbička so schodmi a v bytovke nepatrila nikomu. Pôvodne možno mala slúžiť ako odkladací priestor, ale nikto ju nevyužíval patričným spôsobom. Keďže náš byt bol menší ako ostatné, môj ocko podal na schôdzi vlastníkov návrh, že chodbu medzi našim a susedovým bytom prerobí na izbu.
Zamuroval stenu z chodby a z nášho bytu prebúral otvor, z ktorého sa potom stali dvere a na druhej strane okno. Ale čo so schodmi, ktoré tam ešte stále boli? Do izby doniesol drevené trámy a na nich postavil plávajúcu podlahu. V podlahe je poklop, ktorý sa otvára a zatvára. Pod mojou izbou sa teda vytvoril úložný priestor, kde odkladáme tašky, kufre, krabice, staré hračky a knihy...Moja izba je taká veľká, že sa v šírke dotknem oboch fialových stien. Dĺžku má klasickú. Zo začiatku som mala v izbe iba stolík a inak som spala pri bratovi na vyťahovacej posteli. Potom tatik doniesol z práce matrac a zo dňa na deň som sa rozhodla, že na ňom budem spať, pretože už som nechcela zdieľať izbu s mladším bratom. Niekoľko rokov mi matrac stačil. Cez deň som si periny a vankúše odniesla k bratovi a podložku oprela o stenu. Podobným spôsobom mi chcel ocko prirobiť na stenu posteľ. Aby som ju cez noc sklopila, ale tento nápad sa nikdy neuskutočnil.
V zime som spala pri bratovi, lebo do môjho územia sa nevošiel radiátor. Len čo bolo teplejšie, mohla som byť zase u seba. Nechcela som migrovať tu a zase späť. Kúpili sme ohrievač. V izbe som už aj zimovala.
Systém spania na zemi fungoval niekoľko rokov a vyhovovalo mi to, dokým matrac nezačal plesnivieť. Bolo potrebné vymyslieť niečo nové.
V obchode s nábytkom sme našli kreslo, ktoré sa dalo rozložiť a do izby mi vošlo ako uliate. Neviete si predstaviť tú radosť, keď som prvý raz ľahla v mojej izbe do postele. Bol to úžasný pocit.


2. DOLAĎTE DETAILY
 • Sviečky a svetielka
Je zakázané venovať sa tme a Svetlo sveta sa nedá lepšie osláviť ničím iným, než samotným svetlom. Spríjemňujú večer a dávajú pocit intímnosti. Siahnite aj po voňavej sviečke, ktorá môže dopomôcť k uvoľneniu. 

 • Vankúše a deky, miesto na sedenie
Nie ste v kostole. Ste tam len vy a Boh. Nikto okrem neho vás nevidí. Posaďte sa na zem, do kresla alebo na stoličku. Skrátka si vytvorte pohodlnú polohu, pri ktorej sa budete cítiť príjemne a ne rozptyľovaní bolesťou v chrbtici, hlukom alebo elektronikou. 

 •  Hudba 
Aj keď je známe, že počúvať Boží hlas treba v tichu, hudba dokáže pozývať ku modlitbe. Prehovára do srdca, nepodlieha logickým úvahám a myšlienkovým pochodom - zasahuje človeka v samotnom vnútri. Duchovná a liturgická hudba bola vo svojom čase povýšená na vrchol umenia. V zahraničí je to skôr Hilsong, ale i na Slovensku máme kvalitnú gospelovú hudbu, napríklad projekt Godzone. 

 • Obrázky a fotky
Moja mamka ma v modlitebnom kútiku v kuchyni krížik, zavesenú fotku pátra Pia a obrázky najsvätejšieho srdce Ježišovho, babka preferuje rovno miniatúrnu gréckokatolícku ikonu a ja pred sebou vidím lepiace papieriky s vetami, ktoré oslavujú Pána. Alebo nemusíte mať nič z toho. Vytvorte si modlitebnú nástenku alebo magnetickú tabuľu, na ktorú si budete pripínať čokoľvek, čo vám napadne. Niekto má nástenky a tabule dokonca dve. Na jednej budú prosby a na druhej modlitby, ktoré sa splnili. 

 •  Modlitebný set
Vytvorte si modlitebný tvorivý set pomocou modlitebného denníka a tvorivej Bibliie. Ak neviete ako v nich tvoriť, môžete si prečítať o 15 kreatívnych metódach ako tvoriť.Ako malá som si veľa nevyberala, aký chcem nábytok, čo by som si mohla dať do miestnosti, pretože som bola stále nahnevaná, že je izba veľká ako u iných doma šatník. Nechcela som si priznať, že vôbec niekedy budem spokojná s tým ako vyzerá. Keď som prišla k nejakým "väčším" peniazom, rozhodla som sa ich investovať do dizajnu. Kúpila som si nástenku, svetielka, škatule na rôzne pomôcky do školy. Konečne som uvidela potenciál. V dospievajúcom veku som chcela mať izbu plnú vecí. Škatule som mala poukladané jednu vedľa druhej na poličkách, v skrinke kopu kníh... Mám skvelú izbu. Ale viete aký skvelý je pinterest? Niekedy až nevdojak vám ukáže celkom nový svet. 


Zistila som, že omnoho krajšie je mať izbu i dušu nezávislú na veciach. Vy sami si tvoríte priestor a auru, aká v ňom bude panovať. Ak sa posnažíte vyťažiť z vašej miestnosti, čo najviac, zistíte, že akákoľvek časť vášho bytu sa pri dávke starostlivosti môže stať vašim územím modlitby. U mňa je to napríklad stôl a polička, na ktorej mám knihy s kresťanskou tématikou. 

3. ZVOĽTE PLÁN ÚTOKU
Vyberte si, akou formou sa dnes budete modliť
 • Chvály - gospelová hudba
 • Práca s Písmom
 • Modlitebný denník
 • Vlajkovanie (v prípade modlitby pohybom je dôležité vybrať si miesto s dostatkom voľného priestoru)
 • atď.
4. OBLEČTE SI BOŽIU VÝZBROJ
Hoci sú dobré a nevyhnutné, keď sa sústredíte len na tieto prvky, nebudete chránení. Potrebujete Božiu múdrosť a moc, aby ste sa mohli postaviť voči zvodom diabla. Potrebujete Božiu výzbroj.

„Preto vezmite na seba celú výzbroj Božiu, aby ste mohli odolať v zlý deň, všetko prekonať a obstáť. Stojte teda: bedrá si opášte pravdou, oblečte si pancier spravodlivosti a obujte si pohotovosť k evanjeliu pokoja. Nadovšetko vezmite si štít viery, aby ste ním mohli uhasiť všetky ohnivé šípy tohto nešľachetníka. Vezmite si aj prilbu spasenia a meč Ducha, ktorým je slovo Božie.“ (Ef 6, 13 - 17)


5. ZAÚTOČTE NA NEPRIATEĽA
Dôraz na náš boj sa musí dať modlitbou. Pravého nepriateľa treba vykopnúť z vlastného domova Božím slovom.
 • Nenechajte sa ničím rozptyľovať a zamerajte svoju myseľ a srdce iba na neho.
 • Uznajte, že on je Boh a že ho zúfalo potrebujete a buďte vďačný za všetky dary
 • Zverte mu svoje pocity a prosby
 • Keď sa máte z čoho vyznať, vyznajte sa
 • Proste o odpustenie
 • Verte mu, keď hovorí, že vás miluje a že sa o vás postará
 • Modlite sa za svojich nepriateľov, rodinu i priateľov a každého, koho Boh privedie k vášmu vedomiu
 • Buďte trpezliví a počúvajte
V živote človeka sa naraz začne rozvíjať mnoho vecí. Paralelne sa s mojim izbovým dizajnom rozvíjala moja osobnosť. Rástla som v zrelú ženu a kresťana a tento proces nie je ani dnes dokončený, napriek mnohým radám, ktoré na tomto blogu zverejňujem.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger