pondelok, mája 04, 2020

Modlitebný denník

 

My kresťania máme niekoľko mocných nástrojov, ktoré nás môžu priblížiť k Bohu a pomáhajú nám priniesť viac ovocia. Jedným z nástrojov môže byť aj modlitba. Čítanie Biblie v tomto prípade môže byť ako prostriedkom modlitby, tak aj samotnou modlitbou. Častokrát sa však stane, že človek sa plne nesústredí a myšlienky mu začnú ubiehať k práci, povinnostiam, obedu alebo k zajtrajšej oslave narodenín. Je ťažké si to uvedomiť a ešte ťažšie sa vrátiť k modlitbe. Ale zapisovaním a kreslením si do modlitebného denníka sa dajú zhrnúť vlastné myšlienky, prehĺbiť vzťah k Bohu a k sebe samým.
Dáva to nový, duchovný aj fyzický, život. Pomáha nám rásť vo viere v podobu Krista.
Ale akú podobu by mal mať spomínaný modlitebný denník? Môžete to urobiť napríklad ako Jim Carrey vo filme Božský Bruce. Modlitby si jednoducho zhrniete do počítača. Šetrí to čas, ale je vedecky dokázané, že kazí tvorivosť a veľmi rýchlo môžete vykĺznuť z písania podstatných vecí do písania statusov na sociálnych sieťach, preto radšej siahnite po papierovej verzii, ktorá tak isto existuje v niekoľkých formách.

Trojlístok najlepších predtlačených modlitebných denníkov: 
Denník jednej duše je kresťanské internetové papiernictvo, ktoré ponúka modlitebné balíčky, ktoré si môžete predplatiť na štyri mesiace dopredu a okrem modlitebného denníka obsahuje i ďalšie skvelé vecičky.
Môj modlitebný deníček  je zošit s titulnou stranou, ale inak má strany čisté, pripravené na tvorenie
- Šablony stiahnuté z internetu
Viac tvoriví si môžu kúpiť obyčajný zošit a personalizovat si ho, čo znamená, že si ho každý prispôsobí podľa seba, ako mu to v daný deň vyhovuje a príde vhodné. Neexistuje žiaden správny spôsob ako písať do modlitebníka. Píšte o svojich pocitoch, o svojich snoch, ideáloch, rodinnom živote a o ďalších témach, ktorým sa chcete venovať. Na začiatok každej modlitby napíšte dátum, prípadne nejaký výstižný nadpis. Iní využívajú istú kategorizáciu. V tomto prípade by bolo oveľa vhodnejšie kúpiť si zakladač a z farebných papierov si vytvoriť rozdeľovače. Je potom jednoduchšie pridať si ďalšiu "rubriku". Tieto časti si každý môže prispôsobiť sám, preto sa snažte vložiť do toho niečo svojské, čím si vytvoríte vlastný štýl.


Návrhy:

1. Biblické štúdium - V článku Inšpiruj sa Božím slovom som načrtla ako tvorivo sa dá čítať Biblia. Mnohí veriaci dnes čítajú Bibliu s ceruzkou alebo farebnými perami v ruke. Preto je dobré mať vždy po ruke Biblický denník a zapisovať si doň veci, ktoré k nám prehovárajú.
2. Modlitba 
chvály - chváľte Boha. Často. Za všetko.
prosby - je dôležité, aby ste boli veľmi konkrétni. Môžete zadať svoje osobné modlitebné žiadosti a žiadosti, ktoré máte pre svoju rodinu, ako aj žiadosti, ktoré sa predkladajú v kostole, ktoré počujete online alebo ktoré od vás priatelia priamo žiadajú.
-  ďakovania - Vďačnosť je veľmi dôležitou súčasťou procesu. Urobte si čas na uznanie všetkých vecí, ktoré Boh pre vás robí a za čo ste vďační vo svojom živote.
prosby - i za vyplnené modlitby.
3. Svedectvo z daného dňa
4. Denník vďačnosti 
5. Kreslenie a zapisovanie citátov, veršov, myšlienok... Táto časť by mohla byť časťou vášho oddychu a relaxu. Pustite si nejaký film a pritom tvorte. K modlitbám môžete kresliť obrázky alebo lepiť nálepky, aby váš modlitebník nebol iba o písaní. Neskôr sa bude dať v modlitebnom denníku lepšie vyznať.
6. Kázne - Veľkou výhodou zošita je, že si ho môžete strčiť do veľkého vrecka alebo kabelky a napísať tam verše, ktoré vás oslovili počas kázne. (Jeden kňaz dal svojim žiakom na náboženstve viesť si takýto denník s kázňami, pretože mal pocit, že všetci chodia do kostola, ale po vykročení z dverí si nič nepamätajú.)
7. Záznamy z Duchovnej obnovy, katechézy alebo prednášky - Ja osobne používam modlitebník i ako zápisník všetkého, čo súvisí s vierou a náboženstvom.Je potrebné si uvedomiť, že sa to všetko nedá stihnúť za jeden deň, ani za jednu hodinu. Ak zvyčajne mávate pol hodinovú modlitbu, tak päť minút budete čítať Bibliu, päť minút sa budete modliť za váš vzťah, chváliť Boha... jednoducho nič z toho nestihnete a nadšenie z modlitebného denníka z vás veľmi rýchlo opadne. Naopak, ak sa každý deň budete venovať iba jednej časti a na druhý deň inej, o to intenzívnejšie budete svoj "zošit" využívať. Venujte sa tomu pravidelne - ráno alebo večer pred spaním.
Môžete a nemusíte začínať modlitbou (napríklad kreslenie citátov nemusí byť nutne súčasť modlitby, ale iba ozdobou), ale je dobré modliť sa za to, ako a kde, začať. Mal by to byť priestor, v ktorom sa budete cítiť pohodlne a ktorý nebude rozptyľovať. Neexistujú žiadne pravidlá - môže to byť vaša záhrada, spálňa alebo zadná veranda.


Po čase si prečítajte staršie záznamy, aby ste porozumeli ako Boh koná vo vašom živote. Možno vás prekvapí, pri ktorých príležitostiach vo vašom živote stál. Využívajte staršie záznamy k premýšľaniu o svojom terajšom živote. Zamyslite sa nad tým, či ste stále rovnakí alebo ste sa niekam posunuli. K zápisom si môžete pridať ďalšie poznámky, napríklad, či sa vám prianie splnilo a podobne. Keď budete hľadať vysvetlenie toho,čo ste napísali pred dlhou dobou, lepšie porozumiete svojim emóciám.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger