nedeľa, mája 31, 2020

Ako pripraviť dobrý tábor

 


Na prvom tábore som bola, keď som bola v piatom ročníku na základnej škole. Cestovali sme vlakom do Ružomberku a potom pešo do blízkej dedinky Ludrová na faru, kde sme mali stráviť celý týždeň. Čakali nás tam animátori oblečení v dobových kostýmoch a hlavný moderátor "cisár Nero". Hneď prvý večer, po hlavnom programe si mňa, moju kamarátku a ešte jedného chlapca zavolali animátori, aby sme sa pomodlili. Vtedy som tomu nerozumela, ale každý večer sa k nám pridalo viac a viac detí a stali sme sa prvým kresťanským spoločenstvom. Vtedy som to nevnímala tak ako dnes, ale stala som sa ozajstným kresťanom, ktorý nie je iba radovým sediacim v kostole. Chcela som Boha naozaj spoznávať. O rok na to som šla na ďalší tábor, ale až teraz po rokoch viem, že sa mi medzi rozprávkami o princeznách stratil priamy kontakt s Bohom. Mali sme sv. omše, modlili sme sa a rozprávali sa o viere, ale iným spôsobom ako na prvom tábore.

1. Hlavná myšlienka
Niektoré tábory sú športové, hudobnú, zamerané na cudzí jazyk a to je ich pointa. Kresťanské tábory majú mať nejakú myšlienku, ktorá sa zaoberá našim Pánom alebo ľuďmi, ktorí mu veria a podobne. Kto iný, ak nie takmer dospelí kamarát by mal svedčiť o Božom kráľovstve tu na zemi? Dôležité je tiež vybrať takú tému, aby jej porozumeli najmladší i najstarší účastníci, aby bola prispôsobená ako pre chlapcov, tak i pre dievčatá.

2. Program
 • Pri príprave programu záleží na tom, aká je veková škála účastníkov alebo pohlavie.
 • Mal by nadväzovať alebo byť v spojitosti s hlavou myšlienkou tábora.
 • Využívajte priestor a čas, v ktorom sa bude tábor konať. Bola by škoda nevyužiť krásnu prírodu na vychádzku, miestne kúpalisko na kúpanie, ak nič nebráni účastníkom a animátorom navštíviť ho, lanové centrum na lezenie.
 • Je lepšie mať programu viac a prakticky ho nevyužiť, ako čakať, že niečo narýchlo vymyslíte. 
 • Na programe sa môžu podieľať aj deti: 
- napríklad prostredníctvom fajn/fuj plagátov, na ktoré píšu, čo sa im páči a čo sa im nepáči. Animátori sa porozprávajú a zhodnotia, či sa to dá zmeniť alebo to nedokážu napraviť.
- počas poobedňajšieho voľna im ponúknite tvorivé dielne, spoločenské hry, športové zápasy, výzvy proti animátorom.
- talentová show. Dieťa alebo skupinka detí si pripraví nejaké predstavenie a predvedie ho ostatným.
- TV. Krátke reportáže, ktoré vyvolený animátor, fotograf/kameraman, točí počas tábora. Deti môžu robiť rozhovory, vstupy, komentovať udalosti...
 • Harmonogram nemusí byť perfektný, ale ak doň vložíte nejakú super vec, napríklad zavoláte na besedu miestnych hasičov a oni povozia deti v aute so zapnutou sirénou alebo sa zveziete na bobovej dráhe, účastníci budú mať väčšie zážitky. (Samozrejme, nemôžete dať všetky aktivity nejaké veľmi prevratné, pretože to pre nich nebude také výnimočné.)
 • Vložte do programu nie len stanovištia, ale každý deň aspoň jednu celotáborovú hru. Znamená to, že všetky skupinky budú naraz bežať štafetu, hrať Kubo velí alebo hru 1, 2, 3. 

3. Vedúci 
Ak mňa a mojich spoluanimátorov vidí niekto zvonku, vždy nám chvália to, aká sme zohratá partia. Nie sme iba dobrovoľníci, ktorí sa náhodne stretli, ale skutoční priatelia, ktorí spolu trávia voľný čas, chodia na vychádzky, bicyklovať sa... Čas spolu si naozaj užívame. Ak ide o "prácu", snažíme sa porozumieť si a rešpektovať názory toho druhého. Netvrdím, že sa stotožňujem so všetkým, čo si druhí myslia, ale snažím sa im porozumieť, prípadne povedať svoj názor.
 • Nálada animátora sa prenáša i na deti. Nepokojní animátori znamenajú nepokojné deti.
 • Animátori sa nemôžu hádať pred deťmi. 
 • Súkromné vzťahy by sa nemali prenášať do akcii. Ak spolu dvaja vedúci tvoria pár, nemali by to dávať najavo pred deťmi a zachovať profesionalitu. 
 • Kde chýbajú základne informácie o pedagogike a psychológii, tam pôsobia skúsenosti.
 • Neporovnávajte sa. V pokore a kráse vášho srdca ma Boh záľubu. Nie v tom ako vás vidia ľudia. 

4. Účastníci
Účastníci sa prihlásia na tábor, aby sa naučili mnoho užitočného, našli nových priateľov, okúsili dobrodružstvo, strávili čas v spoločenstve, ale mnohokrát zažijú veci nad svoje očakávania.
My osobne na našich po bytových táboroch deťom berieme telefóny a dávame im ich počas poobedňajšieho voľna. Na konci týždňa povedia, že mobil na zábavu, ani nepotrebujú a nás to poteší, pretože spojenie všetkých vecí dohromady by malo zaručiť jeden z najlepších týždňov počas leta.

 • Účastníci potrebujú hranice. Animátori dovolia viac ako rodičia, ale musíte si stanoviť hranice a pravidlá. Vedúci nech sú pre deti priateľskou autoritou. 
 • Žiaden účastník nesmie byť uprednostňovaný, ani zanedbávaný. 

5. Chyby a improvizácia
Nikdy nebude všetko ideálne. Čas programu sa posunie, začne pršať, vedúci sa nezhodnú a deti nebudú spolupracovať...  Tak to proste je! Ale nestrácajte hlavu. Najlepšie zážitky sa rodia zo zlých nápadov robených s najlepšími kamarátmi. Z dažďa sa môžu stať úžasné vodné hry, ktoré nikto nečakal. Z chýb sa rodia veľké veci. Tomuto heslu pevne verím a držím sa ho, nech sa deje čokoľvek. A mali by ste aj vy.

Ak už máte tento rok tábor za sebou, podeľte sa o nejaké rady a typy a ak vás ešte len čaká, dúfam, že vám môj článok aspoň trochu pomôže. Ak ešte stále váhate ako pripraviť dobrý tábor, môžete si prečítať príručku o táboroch. Viac si môžete prečítať v článku priamo na blogu!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Ďakujem za komentár...

Copyright © Vynimocna , Blogger