utorok, mája 05, 2020

15. kreatívnych metód na dotváranie modlitebníka

 


Na počiatku všetkého bol hlas - prvý dostupný nástroj tvorenia, z ktorého vzniklo všetko okolo. John Eldredge vo svojej knihe Divoký v srdci popisuje túto tvorivosť krásnymi slovami: "Boh začína stvárňovať surový materiál ako umelec, ktorý kreslí hrubý náčrt alebo formuje hrudu hliny." Boh sa podelil a daroval nám časť tejto schopnosti, možnosť rukami vytvoriť z ničoho niečo. Ľudia prostredníctvom Neho napísali písma v Biblii, maľovali obrazy, skladali liturgickú hudbu, ktorá bola vo svojom čase povýšená na vrchol umenia. Viera a náboženstvo sa stali oceánom nekonečnej predstavivosti, ktorá núti konať i v dnešnej dobe. Môže mať rôzne podoby. Napríklad poznámkovanie Biblie alebo modlitebný denník. Sú to známe ciele, ale pre iných nie sú známe prostriedky, ktorými sa v oboch prípadoch dá tvoriť. Preto som sa rozhodla vám predstaviť 15. kreatívnych metód na dotváranie.


Zo začiatku som bola nesmelá a mala som pochybnosti, či to, čo robím je správne. Predsa len som chcela, aby moja tvorba v Biblii vyzerala dobre. Môj prvý zásah vo Sv. Písme bol kostrbatý a neistý a rovnako tak druhý a tretí. Možno až pri piatom obrázku som si bola istá a smelo som nechala pôsobiť Ducha Svätého, nech vedie moju ruku a naplní stránky farbami a obrázkami.

1. Nálepky
- Samo lepiace obrázky nie sú iba pre deti.
 Nálepky sú príjemnou pomôckou ak neviete kresliť alebo sa bojíte sa, že budete musieť na vašu nepodarenú kresbu zízať počas ďalších rokov. Namiesto kresby si vlepíte vhodnú nálepku. Je to rýchle a milé. Dá sa ich prilepiť samostatne alebo ako súčasť nejakého "zátišia". Čo sa týka financií, je to pomerne lacná záležitosť od pár centov do desiatky eur v závislosti od množstva, kvality alebo sprostredkovateľa nálepiek.

2. Kreslenie a maľovanie
Kresby sú najčistejším zdobením kdekoľvek. Drobné výtvory vidíte v uliciach, galériach, v zošitoch alebo poznámkových blokoch. Sú všade, ako jednoduché, tak i zložité, v konkrétnej i abstraktnej podobe. Je mnoho námetov, ktoré vyzerajú dobre a nekreslia sa zložito. Možno si hovoríte, že kresliť neviete, ale skúste to trénovať. Napríklad kvety, Smajlíky, geometrické tvary, srdiečka, hviezdičky, motýle, slnká, ryby, mraky, darčeky, huby, stromy... Alebo len vyfarbujte strany a obrázky, ktoré sa v Biblii nachádzajú. Niektorí kreslia iba po bokoch a niektorí priamo cez text. V tom prípade by ste si však mali dávať pozor na to, aby bolo vidieť slová textu. Využívajte svetlejšie farby a nezložité obrazce.
V tomto prípade je kvalita naozaj dôležitá. Neuspokojte sa s lacnými vyblednutými farbičkami, ktoré firmy pridávajú do svojich reklamných balíčkov. Do pomôcok v tejto kategórii, samozrejme, nespadajú iba farbičky, ale taktiež  temperové a vodové farby alebo farbičky, po ktorých sa dá prejsť mokrým štetcom, čo vyvoláva krásnu akvarelovú stopu.
3. Poznámky na okraji
Bibliu nestačí čítať, treba ju študovať. To by malo byť hlavným zmyslom všetkého. Kreativita je iba spôsob, akým si študovanie spríjemniť a urobiť ho zaujímavým.

 • Vypíšte si k statiam poznámky - z modlitebného denníka alebo to, čo cítite priamo počas modlitby, z katechizmu alebo katechéz, z kázni alebo si zožeňte svoj starý zošit z náboženstva a naplno sa nechajte pohltiť.  
 • Porovnávajte rôzne preklady - (napríklad ekumenický s katolíckym). Neskôr, keď si budete pozerať Bibliu, lepšie pochopíte, čo malo byť konkrétnymi veršmi vyjadrené. 
 • Dávajte si otázky, ktoré:
a) Týkajú  sa prečítanej časti – napr. Čoho sa musela vzdať Sára a Abrahám?
  b) Vyplývajú z textu, sú ponaučením – napr. Prišla v mojom živote niekedy situácia, kedy som sa niečoho zriekla a dostalo sa mi Božieho požehnania?


  4. Krásne písmo - kaligrafia
  Kaligrafia je veľmi populárna. Nie je potrebné nič špeciálne. Pre začiatočníkov stačí iba tenká čierna fixka, neskôr to môže byť fixka so štetcom alebo rovno kaligrafické pero so zvláštnym hrotom. Na učenie krasopísma si z internetu stiahnite šablóny, pozrite si videa pre začiatočníkov, kúpte si knihy alebo navštívte kurz.

  5. Obrázky alebo fotky
  Môžu to byť ako nakreslené obrázky, tak aj vytlačené fotky. Viac sa hodia do modlitebníka, než do Biblie.

  6. Dekoratívne lepiace pásky - washitape
  • Využite ich na okraji Biblie ako farebný základ pre váš text - Na hornú časť dekoračnej pásky môžete použiť samolepky s písmenkami alebo značky
  • Vytvoríte nimi vrecko na umiestnenie záložky alebo kartičky, ktoré by mohli byť niečím užitočné
  • Vytvorte farebný rámik okolo celej stránky
  • Samotné ozdobné lepiace pásky sa môžu stať záložkami, vďaka ktorým veľmi rýchlo nájdete state, ktoré si označíte

  7. Frotáž
  Je to umelecká technika, ktorú sa učia už deti v materskej škole. Vložíte nejaký predmet s reliéfom pod papier a prejdete po ňom ceruzkou alebo farbičkami. Takzvane budete šrafovať plochu. Môžu to byť kvietky, listy, mince, drevo, kúsky puzzle alebo využite šablóny na kreslenie.

  8. Lepiace papieriky
  Dajú sa využiť:
  • Na poznámky - Niekedy sa stáva, že keď si chcem ku konkrétnej stati napísať nejakú poznámku, nemám miesto, pretože text pokračuje ďalej a okraje sú naplnené predtlačeným citátom
  • Na citáty alebo vety iných ľudí alebo z kníh
  • Ako záložky

  9. Záložky
  Pod pojmom záložky si nemusíte hneď predstaviť tie nudné prúžky papiera, ktoré dávajú ku knihám v kníhkupectve. Môže ísť o:
  •  tenké magnetky s obrázkami
  • "obálky", ktoré sa zasunú na rohy papierov
  • Svorky s mašličkami 
  • vyšívané, ušité alebo štrikované 
  • záložky na gumičku
  • lepiace papieriky
  • ozdobné lepiace pásky
  • vylisované kvety a iné prírodné materiály (vtáčie pierka a listy)

  10. Pečiatky
  • Kúpte si sady farebných pečiatok s obrázkami alebo písmenami
  • Vyrobte vlastné malé pečiatky zo zemiakov
  • Namáčajte prsty do podušky s farbou a vytvorte srdiečka
  • Otláčajte celé ruky

  11. Farebné a ozdobné papiere
  Už dávno nevyrábajú čisto farebné papiere. Dnes môžete v papiernictvách nájsť i papiere s podtlačou korku, dreva, mramoru, kvetov...

  12. Fixky a perá
  Fixkami sa dajú obkresľovať obrázky, ale treba s nimi narábať veľmi opatrne. Biblie majú zo zásady tenké strany a často cez strany presvitá obyčajné modré pero, tobôž ešte farebná fixka. Túto techniku však môžete krásne využívať v modlitebnom denníku.
  Použité farby a rôzne druhy písma sa môžu stať obrazom pocitov, ktoré ste si vytvorili počas štúdia Biblie. Každá farba pera môže prináležať nejakej oblasti. Napríklad modrou môžete podčiarknuť časti, ktoré oslovujú váš život, červenou si zasa označíte verše o láske a podobným spôsobom pokračujte ďalej. Na začiatok Biblie si môžete založiť legendu s vysvetlivkami, ku ktorej sa budete vracať.

  13. Šablóny
  Práca so šablónami je pomerne jednoduchá. Stačí priložiť na papier a obkresliť. Je to nenáročná technika, ktorou sa dajú vytvárať krásne obrazce.

  Predtým:                                                                                     Potom:


  14. Zvýrazňovače 
  S týmto treba narábať opatrne. Veľmi rýchlo sa totiž môže stať, že z dôležitých a krásnych citátov bude vlastne celá Biblia označená farebne. Rovnaký princíp práce môže byť ako u pier a fixiek. Každú "kategóriu" si oddeľte inou farbou.

  15. Lisovanie prírodných materiálov
  Na domáce lisovanie kvetov nepotrebujete žiadne komplikované pomôcky ani prípravu. Stačí vám pár listov novinového papiera, ťažká kniha a dostatok času. Vysušené kvety nezaberú takmer žiadne miesto a napriek tomu vyzerajú veľmi pekne, keď sú prilepené priesvitnou lepiacou páskou na strane. Keď budete čítať písmo v prírode, môže byť kvet alebo rastlinka príjemnou spomienkou a vyvolávačom asociácii. Najlepšie sa lisujú jemné kvety. Napríklad objemné púpavy vyzerajú hrozne.

  Žiadne komentáre:

  Zverejnenie komentára

  Ďakujem za komentár...

  Copyright © Vynimocna , Blogger